Hospicjum ze Świętojańskiej na Sobieskiego

Dobiegają końca prace budowlane w części hospicjum przy ulicy Sobieskiego. Do miasta wróci więc zabytkowy budynek ze Świętojańskiej, w którym przebywała część pacjentów.

W najbliższych tygodniach ma dojść w końcu do przeniesienia podopiecznych hospicjum do nowego skrzydła, które powstawało przez ostatnich kilka lat jedynie dzięki licznym darczyńcom. Złożyły się na to m.in. coroczne wpłaty z 1 procentu, specjalne akcje charytatywne, także prowadzone przez "Gazetę", w Białymstoku czy w końcu praca po kosztach wykonawców budowy, niższe ceny na materiały budowlane.
Oczywiście wciąż potrzeba pieniędzy, bo na razie udostępnione będą tylko sale na jednym piętrze obiektu, kolejne kondygnacje będą wyposażane w miarę środków. W tej chwili przedłużają się jeszcze ostatnie odbiory pomieszczeń.

- Chcielibyśmy oddać to do użytku jak najszybciej, w najbliższych dniach; niestety, mamy jeszcze cały czas zastrzeżenia od straży pożarnej. Nasz architekt w tym tygodniu musi uzgodnić poprawki. Następnie wszystko będzie musiał jeszcze zaakceptować nadzór budowlany, a także Narodowy Fundusz Zdrowia, który musi stwierdzić, czy w takich warunkach możemy opiekować się chorymi. Mamy wielką nadzieję, że uda nam się otworzyć tę nową część w Światowy Dzień Chorego, czyli 11 lutego - mówi dr Tadeusz Borowski-Beszta, prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum, które prowadzi Dom Opatrzności Bożej.
Uruchomienie nowej części przy Sobieskiego oznacza, że hospicjum będzie mogło zwolnić zabytkowy budyneczek przy ul. Świętojańskiej 1c, który jest dzierżawiony od miasta.

To właśnie w niewielkim domku otoczonym drzewami ponad 25 lat temu, dokładnie w 1992 roku, otworzono pierwsze hospicjum stacjonarne w Białymstoku. Wówczas również jedyną taką placówkę w Polsce. Od początku było tam miejsce dla pięciu chorych. Dodajmy, że Towarzystwo Przyjaciół Chorych otrzymało w użytkowanie budynek, który był przeznaczony już do rozbiórki. Został gruntownie wyremontowany, dostosowany do potrzeb śmiertelnie chorych pacjentów, jest też wpisany do rejestru zabytków.

- Z miastem mamy podpisaną umowę na użytkowanie do końca marca i zakładamy, że przeprowadzkę uda się zrealizować do tego momentu. Pacjenci zostaną przewiezieni odpowiednim transportem na gotowe łóżka. Ale potem będziemy potrzebowali też czasu na zabranie stamtąd swoich rzeczy - podkreśla Borowski-Beszta.

Magistrat twierdzi, że nie wie jeszcze, co zrobi z zabytkowym pustostanem.

- Wszelkie decyzje związane z nieruchomością przy ul. Świętojańskiej 1c zostaną podjęte dopiero po ostatecznym zwolnieniu budynku przez hospicjum ,,Dom Opatrzności Bożej". Konkretna data przeprowadzki do nowej siedziby nie jest jeszcze znana i uzależniona jedynie od potrzeb i możliwości hospicjum - informuje Urszula Mirończuk, rzecznik prasowy prezydenta Białegostoku.

- Obawiam się, że budynek może być przeznaczony na sprzedaż, a następnie do rozbiórki; choć jest wpisany do rejestru zabytków, to dla deweloperów atrakcyjna działka w centrum miasta. Wcześniej słyszałem o sporym zainteresowaniu tym miejscem, teraz mniej - mówi prezes towarzystwa.

Dodaje, że budynek jest obecnie w dobrym stanie technicznym.

- Zrobiliśmy tam podłogi drewniane, dach pokryliśmy blachą, jest centralne ogrzewanie, więc budynek jest w dobrej kondycji. Zbudowaliśmy na tyłach budynek gospodarczy, ale nie sądzę, że dostaniemy za to coś od miasta. Dla chorych były tam wystarczające warunki, więc można by było wprowadzić inną funkcję, nie trzeba tego wyburzać

- uważa Borowski-Beszta.

Jeśli faktycznie w przyszłości miałoby dojść do sprzedaży lub ewentualnie dzierżawy białego domku przy Świętojańskiej, to wszystkie prace remontowe w budynku trzeba by było uzgadniać z podlaskim konserwatorem zabytków. Do niego również pośrednio, ale przede wszystkim do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, należałaby zgoda na wykreślenie z rejestru zabytków i możliwość postawienia w tym miejscu czegoś innego.

Cały tekst: http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35235,13323598,Hospicjum_ze_Swietojanskiej_na_Sobieskiego__Atrakcyjna.html#ixzz2JUmF8s8J

Odsłony: 5002