Dnia 12 października 2024r. w Auli UDSK w Białymstoku odbyła się Konferencja Naukowo – Szkoleniowa „ Opieka paliatywna – problemy znane i mniej znane”. Organizatorami Konferencji była Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Białymstoku, Klinika Medycyny Paliatywnej UMB, Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci i Młodzieży z Pododdziałem Pooperacyjnym i Leczenia Bólu, NZOZ Vitamed im. Edyty Jakubów. Konferencja została objęta honorowym patronatem Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum” oraz Konsultanta krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej jak również Konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny paliatywnej.
Sesję I rozpoczęła dr. Ewa Stankiewicz, Wiceprezes Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza w Makówce, wykładem nt. Profesjonalnej opieki u kresu życia z perspektywy wiejskiego hospicjum na Podlasiu. Piotr Skalij, onkolog z Oddziału Onkologii Klinicznej BCO przedstawił wykład na temat radioterapii paliatywnej. Kierownik Hospicjum Domowego, specjalista Medycyny Paliatywnej, Dariusz Kożuchowski omówił problem żywienia w opiece nad pacjentami niesamodzielnymi oraz podkreślił znaczenie sztucznego dostępu do żołądka. Aspekty związane z zastosowanie morfiny w duszności u pacjentów w opiece paliatywnej przedstawiła Agnieszka Buchtarewicz, lekarz, pracownik Kliniki Medycyny Paliatywnej UMB. Uczestników Konferencji poruszyły wykłady dotyczące Białostockiego Hospicjum dla Dzieci, zarówno doktora Dariusza Kucia, jak i pielęgniarek, mgr Ewy Sadowskiej i Edyty Kapicy.
Gośćmi Konferencji były pielęgniarki Aneta Trzcińska i Anna Kliś, wykładowcy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, które w II sesji przedstawiły tematy dotyczące centralnych dostępów naczyniowych.
Podczas Konferencji mieliśmy okazję wysłuchać wykładu na temat odpowiedzialności zawodowej pielęgniarki opieki paliatywnej w kontekście samodzielnej realizacji świadczeń zdrowotnych przedstawionego przez Konsultanta wojewódzkiego województwa podlaskiego w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej, Agatę Panas.
Program Konferencji obejmował również warsztaty nt. dostępów naczyniowych, prowadzone przez pielęgniarki Anetę Trzcińską i Annę Kliś, członków EDTNA/ERCA Europejskiego Towarzystwa Pielęgniarek Dializacyjnych i Transplantacyjnych/ Europejskiego Towarzystwa Pracowników Opieki Nefrologicznej.