JoomlaTemplates.me by Cheap Hosting

Jubileusz 35-lecia Towarzystwa Przyjaciół Chorych HOSPICJUM w Białymstoku i 30- lecia Hospicjum Stacjonarnego

13 maja minęło 35 lat od rejestracji TPCh HOSPICJUM w Białymstoku. Ta data zbiega się z 30-tą rocznicą otwarcia dla chorych naszej pierwszej placówki stacjonarnej - hospicjum przy ul. Świętojańskiej 1c, jednocześnie pierwszego hospicjum stacjonarnego w Polsce (13.05.1992r.) Data 13 maja, Święto Matki Bożej Fatimskiej, pojawiała się w historii Towarzystwa często, wtedy bowiem były uruchamiane poszczególne budynki naszej drugiej placówki przy ul. Sobieskiego 1. Mamy poczucie szczególnej opieki Matki Bożej i Jej Syna, nie bez powodu nasze hospicjum na nazwę „Dom Opatrzności Bożej”, bo bez pomocy „z góry” nie dałoby się tego dzieła zrealizować. (zdjęcia w galerii)

Patrząc wstecz - za nami 35 lat działalności, głównie opieki domowej i stacjonarnej nad chorymi, którą objęto około 20 tys. osób. W tym czasie pomocy udzielało im wielu lekarzy, pielęgniarek, opiekunów, kapelanów, psychologów, wolontariuszy. Nie sposób nie wymienić tu ś.p. P. dr Heleny Kuleszo- Kopysteckiej, pierwszej Prezes TPCh, ś.p. Ks. prof. Czesława Gładczuka, ś.p. P. Zuzanny Pasławskiej czy ś.p. P. Zofii Puchalskiej, którzy szczególnie zasłużyli się w krzewieniu idei hospicyjnej i organizacji opieki tak domowej jak i stacjonarnej. Nie sposób nie wspomnieć naszych darczyńców i ofiarodawców, ludzi dobrej woli - zarówno osoby prywatne jak i firmy, dzięki którym hospicja wybudowano i wyposażono. Pamiętamy także P. T. ludzi mediów i kultury, dzięki który informacja o działalności hospicjum i sytuacji ludzi ciężko chorych docierała do społeczeństwa i utrwalała się w jego świadomości.

Nasze obchody, zarówno z uwagi na pandemię jak i wojnę w Ukrainie ograniczyliśmy do skromnej uroczystości. Swoją wizytą zaszczycił nas J. E. Ks. Bp Henryk Ciereszko, który koncelebrował mszę św. wraz z byłymi kapelanami- Ks. Grzegorzem Bolestą i Ks. Stanisławem Jakubowiczem i wygłosił do nas Słowo Boże. Potem był czas, by „na słodko” powspominać miniony czas i tych, którzy mieli udział w hospicyjnym dziele.

Więcej zdjęć w galerii.

Odsłony: 1136