JoomlaTemplates.me by Cheap Hosting

Hospicyjna kaplica ma patrona

Święty Rafał Archanioł jest patronem naszej kaplicy – kaplicy w hospicjum „Dom Opatrzności Bożej” w Białymstoku. 18 września odbyła się uroczysta msza święta, podczas której oficjalnie nadano jej imię.

Hospicjum przy ul. Sobieskiego istnieje już przeszło 17 lat i jak dotąd kaplica była „bezimienna”. Na pomysł nadania jej imienia patrona wpadł ks. Marek Czech – hospicyjny kapelan. 

- Sam nie wiem dlaczego trwało to tak długo – mówi trochę z uśmiechem. - Może to natchnienie od Pana Boga, że przyszedł mi do głowy taki pomysł. Święty Rafał Archanioł jest patronem lekarzy i chorych, pielgrzymów i podróżnych. Sam przeżywam obecnie osobisty kult tego świętego. Powiesiłem nawet w mieszkaniu jego wizerunek.

Przedstawmy zatem krótko nowego patrona kaplicy. Święty Rafał Archanioł jest jednym z siedmiu archaniołów w tradycji chrześcijańskiej, a jego imię Rafael oznacza „Bóg uzdrawia”. Występuje w Piśmie Świętym w Księdze Tobiasza, gdzie pod ludzką postacią, ofiarowuje młodemu Tobiaszowi wędrującemu z Niniwy do Raga w Medii swoje towarzystwo i opiekę, chroniąc go przed demonami, a po powrocie uzdrawiając jego ojca. Przeprowadza go szczęśliwie wśród różnych przygód aż do Persji, gdzie mieszka krewny rodziny, który od starego Tobiasza (ojca) pożyczył niegdyś znaczną sumę pieniędzy. Archanioł nie tylko doprowadza Tobiasza do celu podróży, ale też nakłania krewnego by oddał dług, a Tobiaszowi własną córkę Sarę za żonę, którą archanioł uwalnia od złych mocy. Po szczęśliwym zakończeniu podróży Rafał wyjawił młodzieńcowi i jego ojcu, kim jest: Ja jestem Rafał, jeden z siedmiu aniołów, którzy stoją w pogotowiu i wchodzą przed majestat Pański (Tb 12,15).

Uroczystej mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył arcybiskup ksiądz metropolita ks. dr Tadeusz Wojda, dekret odczytał ks. Piotr Augustynowicz – notariusz kurii i sekretarz arcybiskupa. Uczestniczyli też księża: Adam Miastkowski – proboszcz parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej, na terenie której usytuowane jest hospicjum i wieloletni przyjaciel naszej placówki ks. Czesław Gładczuk oraz pracownicy i wolontariusze. Na koniec tego szczególnego dnia zorganizowano spotkanie i poczęstunek.

Barbara Klem

Zdjęcia: Beata Bogdanowicz

Obraz Rafała Archanioła: wikipedia

Odsłony: 2083