JoomlaTemplates.me by Cheap Hosting

Łóżka dla Hospicjum - dzieki Rubieży

Hospicjum stacjonarne w Białymstoku zwiększa liczbę miejsc dla pacjentów. W poniedziałek (22.09.2014) placówka wystąpiła do wojewody o zgodę na oddanie do użytku nowego skrzydła. Hospicjum otrzymało w darze łóżka z Niemiec, które pozwolą wyposażyć to nowe skrzydło.

Dwadzieścia sześć łóżek z materacami, które z Niemiec dotarły do Białegostoku, to dla hospicjum niemal dar losu. Placówka od sześciu lat prowadzi rozbudowę i właśnie przygotowuje się do otwarcia kolejnej części obiektu. W nowych salach ma być miejsce dla piętnastu pacjentów. Ale najpierw trzeba je wyposażyć w łóżka, szafki, a hospicjum nie dostaje na to pieniędzy. Jak mówi dr Tadeusz Beszta-Borowski z hospicjum stacjonarnego w Białymstoku - Nie stać nas na kupno, ponieważ żadnych środków nie otrzymujemy na to, żadnych dotacji ani od państwa, samorządu, ani też unijnych środków. Także to wyłącznie darowizny ludzi, instytucji, stowarzyszeń. 

Jedną z takich pomagających organizacji jest stowarzyszenie Rubież. Te łóżka to nie pierwsza dostawa sprzętów potrzebnych placówce. W niemieckich szpitalach łóżka, szafki - są wymieniane na nowe co kilka lat. Dzięki współpracy Rubieży z niemiecką fundacją - trafiają do podlaskich szpitali, domów opieki społecznej. 

Hospicjum już wcześniej otrzymało podobny transport. I będzie potrzebować następnego, bo na wyposażenie czeka jeszcze jeden oddział. Jak mówi Lech Marek ze Stowarzyszenia Pomocy Rubież - Zamierzamy hospicjum do końca wyposażyć w łóżka, właśnie elektrycznie sterowane. Nasi przyjaciele z Niemiec tam stale peregrynują po szpitalach i stale zdobywają sprzęt, który jest naprawdę w bardzo dobrym stanie. I co najważniejsze - jest przystosowany do potrzeb ciężko chorych pacjentów, a personelowi znacznie ułatwia pracę. Jak powiedziała Józefa Łupińska, wolontariuszka - Mamy bardzo dużo łóżek takich nieregulowanych, a te są na pilota. Możemy podnosić i głowę, i nogi, i na boki. Także bardzo serdecznie dziękujemy za te łóżka.

Źródło: Obiektyw TVP Białystok

 

Odsłony: 8888