XX lat Towarzystwa Przyjaciół Chorych w Białymstoku

Dzień Otwartych Drzwi w ramach IV Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej "Hospicjum to tez Życie" w Hospicjum w Białymstoku

drzwi otwarte

24 listopada 2007r. Towarzystwo Przyjaciół Chorych "HOSPICJUM" w Białymstoku obchodziło XX-lecie swojej działalności.

poczet sztandarowy

Uroczyste obchody rozpoczęły się Mszą Św. dziękczynną w Katedrze Białostockiej. Sprawowali ją byli i obecni kapelani hospicjum- asystent kościelny ks. Marek Czech, ks. prof. Czesław Gładczuk, o.Piotr Maria Bondarczuk oraz ks. Marcin Hołodok. Podczas Mszy Św. śpiewał Katedralny Chór ?Carmen? pod dyrekcją Bożeny Bojaryn-Przybyła.

Po Mszy Św. udaliśmy się na ul. Sobieskiego 1 do hospicjum stacjonarnego "Dom Opatrzności Bożej", by w gronie wolontariuszy i pracowników, obecnych i byłych, nadal świętować i wspominać wydarzenia z historii naszego Towarzystwa. W przyjacielskiej atmosferzeprzy kawie, herbacie, urodzinowym torcie i ciastach ufundowanych przez firmę Bristol-Myers Squibb i upieczonych przez wolontariuszy, w swoim gronie próbowaliśmy odtworzyć naszą 20-letnią hospicyjną drogę.

tort ufundowany przez firmę Bristol-Myers Squibb

Wspominaliśmy początki hospicjum, jego założycieli, pierwsze zebrania, wyjazdy do Gostynia i Wesołej (pierwszy prezes Towarzystwa dr Helena Kuleszo- Kopystecka, dr Stanisław Kiluk),

dr Kuleszo - Kopystecka
dr Kiluk

historię renowacji budynku przy ul. Świętojańskiej 1c, pierwszego w Polsce hospicjum stacjonarnego i budowy naszego nowego hospicjum przy ul. Sobieskiego 1 (kierownik hospicjum stacjonarnego dr Tadeusz Borowski, p. Zofia Puchalska),

plan rozbudowy hospicjum

początki hospicjum domowego (dr Teresa Żółtowska, dr Jolanta Iwanowska), rozwój wolontariatu (mgr Daniela Czerniawska) i wiele innych wydarzeń. Wspominaliśmy p. Zuzannę Pasławską, która wniosła ogromny wkład w powstanie Towarzystwa i była pierwszym kierownikiem hospicjum przy ul. Świętojańskiej 1c. Nie sposób było zapomnieć o śp. ks. EugeniuszuDutkiewiczu,pierwszym Krajowym Duszpasterzu Hospicjów, który kilkakrotnie prowadził w naszym mieście rekolekcje oraz o śp. ks. Aleksandrze Chilimoniuku, pierwszym prawosławnym kapłanie, który bardzo aktywnie uczestniczył w budowie wspólnoty hospicyjnej.Obecnie towarzyszy nam jego następca ks. Anatol Fiedoruk.

dr Iwanowska i ks. Fiedoruk

Tego samego dnia włączyliśmy się czynnie w IV Ogólnopolską Kampanię Społeczną "Hospicjum to tez Życie", organizując w naszym hospicjum Dzień Otwartych Drzwi. Rozpoczął go występ muzyczny dzieci naszych przyjaciół- Danusi i Bogdana Jakimowiczów- Gabrysi (pianino), Zuzi (skrzypce), Ani (flet) , Szymka (gitara), Stasia (gitara) oraz ich muzykującej koleżanki- Gabrysi Ziniewicz (flet). Wysłuchaliśmy wspólnie kilku utworów wykonanych zespołowo i solowo, z których dwa skomponowała na nasza uroczystość Gabrysia Jakimowicz. Muzyki mogli posłuchać także nasi chorzy.

Zainteresowanym opieką hospicyjną gościom filozofię hospicjum przybliżyła dr Helena Kuleszo- Kopystecka, a dr Tadeusz Borowski oprowadził ich po budynku hospicjum.

Uwieńczeniem naszego święta była wizyta ks. Arcybiskupa prof. Edwarda Ozorowskiego Metropolity Białostockiego. Ks. Arcybiskup interesował się historią, organizacją i pracą Towarzystwa. Obejrzał hospicjum, odwiedził i pobłogosławił wszystkich chorych. Jego wizyta zakończyła się wspólną modlitwą w naszej hospicyjnej kaplicy.

w kaplicy
z wizytą u chorych

Więcej zdjęć w galerii - zapraszamy .

Tekst - Jolanta Iwanowska

Foto - Beata Bogdanowicz